Jednou z najčastejšie skloňovaných termoplastických látok v súčasnom stavebníctve je EPOXIDOVÁ ŽIVICA. Pri realizácii priemyselných podláh sú najlákavejšími vlastnosťami tohto syntetického polyméru DOKONALE HLADKÝ POVRCH, bezškárovosť a nespočetné možnosti dezénu. Pozrime sa na to, prečo je epoxid trendový materiál a aké má prednosti.
Radíme ho medzi hmoty, ktoré sa dajú tepelne, žiarením alebo pôsobením katalyzátora vytvrdiť. Pri podlahách je jeho využiteľnosť skoro neprekonateľná. Epoxidov je veľké množstvo a rovnako ako sa ním oplatí nadchnúť, stojí za to jeho použitie a presné parametre i dôkladne premyslieť a zvážiť.
Vysoká odolnosť ako výsledok chemickej reakcie
Epoxid sa zvykne nazývať aj epoxidová živica, no skrýva sa za ním vždy tá istá látka. Skladá sa z dvoch zložiek: zo základu — samotnej živice a z tvrdidla. Obe zložky treba vzájomne vyladiť. Ak tekutú živicu zmiešame s vhodným tvrdidlom, spustí sa chemická reakcia, ktorá trvá niekoľko hodín až dní, a vznikne polymérne spojivo. Pri vzájomnom premiešaní zložiek v presnom pomere a pri správnej teplote sa materiál zmení z kvapalného na pevný a výsledkom je vysokoodolný, trváci a hladký povrch.
Prostredníctvom rôznych spôsobov vytvrdenia a prímesí možno epoxid prispôsobiť rôznym potrebám a požiadavkám. Jeho nezanedbateľnými novými vlastnosťami sú potom:
- pevnosť,
- priľnavosť,
- vysoká odolnosť proti tlaku a ohybu,
- odolnosť voči chemikáliám a hrdzaveniu, ako aj oteru a mechanickému i prevádzkovému zaťaženiu.
Toto všetko sú v stavebníctve zaujímavé parametre. Vďaka nim sa epoxid využíva na spájanie rôznych materiálov a vytváranie trvanlivých a pevných konštrukcií, špeciálne podláh.
Dezén a krása
Trvanlivosť a dlhá životnosť boli kedysi hlavnou prioritou, kvôli ktorej sa epoxidové podlahy využívali najmä v priemyselných prevádzkach. Možno ich použiť v priestoroch, kde sa predpokladá veľké zaťaženie a časté používanie. V súčasnosti sa však už do popredia kladie aj ich dekoratívnosť, ktorú možno docieliť vmiešaním rôznofarebnej zmesi kremeňa do epoxidovej živice. Môžu sa do nej pridávať aj rôzne pigmenty, čím sa docielia rôzne farebné odtiene.
Vedeli ste?
Výsledný vzhľad povrchu epoxidovej podlahy sa dá meniť v závislosti od kameniva a granúl v rozsahu od drsného matného až po úplne hladký s vysokým leskom. Zručným a precíznym vyhotovením tak možno získať rôzne vzory a atraktívne textúry alebo dezény.
Na kvalitu konečného výsledku má však v prípade epoxidovej podlahy rozhodujúci vplyv stav podkladu a to, či ho bude nutné čiastočne opraviť alebo vyrovnať. Dôležitá je tiež hrúbka a technologická disciplína pri realizácii finálnej vrstvy.
Pred realizáciou epoxidovej podlahy
Povrchy určené na aplikáciu epoxidovej podlahy musia byť hladké, čisté, suché, úplne zbavené prachu a nesmú byť vystavené ani vzlínajúcej kapilárnej vlhkosti. Cementové výkvety na povrchu betónovej konštrukcie treba mechanicky odstrániť a všetky trhliny opraviť, najlepšie epoxidovou hmotou. Poter alebo podklad musí byť dostatočne pevný, aby zvládol predpokladané zaťaženie budúcej prevádzky.
Epoxidová zmes sa nanáša priamo na betón, avšak vo vrstvách. Základná je veľmi tenká, stačí ju natrieť na podklad, aby vyplnila póry. Druhá je hrubšia, závisí od výpočtu predpokladaného zaťaženia. Tretia sa pridáva pre najvyššie zaťaženie a neustále použitie. V kombinácii s posypom kremičitým pieskom sa na epoxidovej podlahe vytvára protišmykový povrch. Zárukou dokonalého výsledku pri aplikácii epoxidových podláh je rešpektovanie odporúčaní výrobcu pre skladbu jednotlivých vrstiev.
Vedeli ste?
Pri aplikácii liatím, teda pri realizácii liatej epoxidovej podlahy, je dôležité kontrolovať, aby v hmote nezostával vzduch zo zmiešavania jednotlivých zložiek. Z epoxidovej vrstvy ho možno odstrániť buď pomocou odvzdušňovacieho valca, tzv. ježka, xylénovým sprejom na uvoľnenie povrchového napätia, alebo možno podlahu nahriať ešte na začiatku tuhnutia epoxidovej stierky.
Kde najviac vynikne a najlepšie poslúži?
Podlahy v skladoch, dielňach, výrobných halách, komunikačných priestoroch, ale i v garážach a parkovacích domoch sú obvykle tie, pri ktorých sa oplatí zvažovať použitie epoxidového povrchu. Do týchto priestorov sú vhodné hrubovrstvové epoxidové systémy, ktoré majú okolo 3 – 5 mm a znesú vyššiu záťaž.
Hrúbka epoxidového systému závisí, samozrejme, od funkcie miestnosti a od druhu konkrétneho náteru. Absolútne najhrubšie môžu mať 1 až 2 cm.
Dekoratívne vlastnosti epoxidových podláh spôsobili, že sú čoraz častejšie aplikované na veľkých a otvorených interiérových plochách administratívnych a bytových domov. Čo je za tým? Vytvárajú čisté, lesklé a moderné prostredie, ľahko sa udržiavajú a sú výrazným prvkom moderného minimalizmu, ktorý je v takýchto priestoroch veľmi žiadaný.
Vedeli ste?
Väčšina priemyselných prevádzok, akými sú automobilky, strojárne a podobne, má epoxidovú stierku na povrchu podlahy s hrúbkou do 2 mm. Hovorí sa im tenkovrstvové epoxidové nátery.
Existujú otázniky?
Epoxidové živice sa vyrábajú ako bezrozpúšťadlové alebo s rozpúšťadlami a rozdiel medzi nimi naozaj cítiť. Hoci epoxidové živice s obsahom rozpúšťadla môžu lákať o čosi nižšou cenou – pri veľkých plochách to nemusí byť zanedbateľné hľadisko – odrádza od nich práca s nepríjemným zápachom.
K vylučovaniu prchavých látok dochádza najmä pri samotnom liatí podlahy plus nejaký čas po jej vytvrdnutí. Preto sú takéto druhy epoxidových živíc vhodné skôr do otvorených prevetrávaných objektov. Do uzatvorených priestorov a všade tam, kde sa pracuje s potravinami, patria epoxidové podlahy bez rozpúšťadiel.
Náš tip:
Aj pri realizácii priemyselných podláh je dôležité zaujímať sa a sledovať pôvod používaných materiálov a zmesí. Zdravotným rizikom sú najmä nonylfenoly, ktoré už Európska únia zakázala. Na Slovensku platia prísne kritériá na uvádzanie výrobkov na trh, a týka sa to aj stavebníctva a stavebných materiálov. Musia byť ošetrené certifikátmi a spĺňať atesty zdravotnej neškodnosti. Nikto nepochybí, ak si pre istotu overí, že materiál, s ktorým chce pracovať a vytvoriť si plánovanú alebo vytúženú epoxidovú podlahu, má označenie, že nonylfenoly neobsahuje.
Liate podlahy – epoxidová alebo polyuretánová?
Okrem epoxidových podláh sú veľmi obľúbené aj vysoko estetické polyuretánové podlahy. Nemálo ľudí si ich zamieňa – dôvodom je fakt, že na prvý letmý pohľad môžu byť na nerozoznanie podobné.
Druhá z dvojice obľúbených liatych podláh – polyuretánová povrchová úprava.
Tieto druhy podláh možno do istej miery vnímať ako dvojčatá, avšak s viacerými odlišnými užívateľskými vlastnosťami. Epoxidové podlahy sú vo všeobecnosti tvrdšie a krehkejšie, liate polyuretánové zasa pružnejšie. Častejšie sa používajú tam, kde hrozí tvorba mikroprasklín. Samozrejme, platí to do určitej miery. Podľa konkrétnych podmienok a v závislosti od použitého materiálu je schopnosť prenosu trhlín rozdielna.
Epoxidové podlahy právom priťahujú pozornosť a v segmente realizácie priemyselných podláh si udržiavajú vysoký status. Ak zvažujete ich použitie vo svojej prevádzke, vyberte si za partnera realizačnú firmu s bohatými skúsenosťami, vysokou odbornosťou a profesionalitou.
Píšeme o priemyselných podlahách odborne a zrozumiteľne.